
Az efféle műveletnek mindig van szemlélője, ilyen látvány nem mindennapi. Az első kép bal szélén egy térdnadrágos fiúcska bámul a magasba, figyelve a csörgő csörlő titokzatos műveletét. Ha mellette jobbról elnézünk hátrább, ott is látunk egy rövidnadrágos fiút. Volt itt bizonyára több nézelődő is, de a fotográfus nagyon a műveletre figyelt, így a tágabb környezetet nem látjuk.
A második képen már helyén a kereszt, ott is van egy nézelődő a jobb oldalon. Valószínű ö is térdnadrágban van, a korának divatos télikabátja van rajta, 3x3 soros zsinóros magyar gombolással és bocskai sapka a fején. Ha mellette elnézünk, a jobb oldalon akkor a Mária szobrot látjuk. Helyesebben azt éppen nem, mert a fatörzs takarja, de a fehér kerítése látszik.

Az igen szép kálvária a kereszt helyretételével még nem volt kész. Maradt még munka bőven. Még később tették fel a Krisztus testét és a mellékalakokat, valószínű, csak a tél múltával.
Az új kálvária felszentelése csak 1940 májusában történt meg, majd fél évvel a kép készülte után.
Az eredeti kép hátulján Somogyi Lajos képesített kőműves mester pecsétje látható, rajta van még Somogyi Béla neve tintával írva és a dátum.
A képek mérete: 9x6 cm
Felhasznált irodalom: Kucza Péter: Nagykáta anno c. műve.