1939-ben megjelenő II. törvénycikk már lehetővé tette a leventelány egyesületek felállítását, de ekkor még csak itt-ott jelentek meg hazánkban a csapatok, 10-19 éves lányok számára. 1943. november 9-én megjelenő többszörösen átdolgozott törvény alapján már gombamód szaporodtak el a leventelányok egyesületei.
Mit is akartak a törvényhozók? Íme a törvény célja:
"1. § (1) A leventeleány-mozgalom célja, hogy a leányifjúságot a hagyományos női erények szellemében való nevelés útján a haza és a család szolgálatára, különösen pedig a magyar anya feladataira és a honvédelmi szolgálatra előkészítse. (3) A leventeleány-mozgalom a vallási ismeretek bővítésével és a vallásos életmód gyakorlásával, állampolgári és honvédelmi, egészségügyi, gyermekápolási és gyermeknevelési, gazdasági és háztartási ismeretek közlésével és gyakorlásával igyekszik célját megvalósítani."
( Talán előbbre jutna hazánk az ilyen neveléssel!)
Hogy Nagykátán mikor alakult meg a fiú majd a lány csapat, arról pontos adatom nincs. A már több évtizede működő fiúk csapatának már régen saját leventeotthona volt, a leventelányok otthonát 1944 júniusában (18 vagy 25-én) avatták fel Bundy János malomtulajdonos jóvoltából. ( Most Dózsa György út 22.)
A nagykátai leventelányotthon első volt szép hazánkban. Nagy avatóünnepet szerveztek, a Nagy Háború hőseinek emlékműve előtt, vitéz Béldy Alajos vezérezredes jelenlétében. Az esemény jelentőségét a Film Híradó jelenléte is hangsúlyozta.
A korabeli filmhíradó megtekinthető ITT.
Kép az eseményről:
A "Lányok útja" a leventelányok képeslapjának címlapja:
A leventék (fiúk) otthonában készült e kép 1943. március 15-én. Leventelány otthon ekkor még nem volt:
Még többet olvashat a levente mozgalomról ITT.