Múltidéző képek még lehetnek másnál is, családi albumban, politúrozott ládikában. Ha ott maradnak elvésznek a helytörténet számára. Ha kölcsönkapom, szívesen közlöm.
Keglevichek nyomában XVIII. - Horthy csemeték Keglevich Gabriella menyegzőjén
Kép a plébánia kertjéből
Ez a remek kép 1943-ban készült, a nagykátai Mária Kongregáció egyik női csoportjáról. Hogy melyikről azt nem tudtam meg, mert nem csak egy csoport volt, hanem kettő. Az egyiknek a Szent Erzsébet, a másiknak Szent Margit volt a nevük. A férfiaknak is volt egy Szent József kongregációja.
Az biztos, hogy a kép közepén Medgyesi Gyula plébános ( 1925-1943 Nagykátán ) helyezkedett el. Tőle jobbra Sződy Péterné tanárnő, róla már meséltem, az előző jegyzetekben.
Az álló sorban, jobbról az ötödik a szépmosolyú Németh Lászlóné Túri Mária. A kép készítésekor 16 év volt a háta mögött. Most 95. évét is túllépte.
A Teremtő hordozza a tenyerén, vigyázzon minden lépésére!
Keglevichek nyomában XVII. - Keglevich Géza tragédiája
Szép októberi nap lehetett. Az őszi szelek már lesöpörték a sárgult falevelet. Amelyek még fent voltak a helyükön, azok néha lassú himbálózással ereszkedtek a többi testvéreik közé.
A csendes, verőfényes szombati napot kihasználva, az ifjú gróf, Géza, felnyergeltette a kedvenc paripáját és kinyargalt a kastély környékére.
Telt - múlt az idő a kastélynál megjelent a ló, a nyereg üres, a kengyelnél fogva húzta a földön az élettelen gazdáját.
Hogy pontosan hogyan történt a tragédia, azt már elásta a múló idő. Az esemény írásban nincs rögzítve, akik látták azok is már régen elporladtak. Tanúk csak lehettek – a cselédházak nem messze voltak – akik láthatták hol esett le a fiatal úr a megbokrosodott lováról. A szó-beszéd még halkan életben van az idősebb korosztálynál, de már elcsitulóban van a hangja.
Ki is volt a szerencsétlenül járt ifjú úrfi?
Édesapja: Gróf Keglevich Gábor ( Pest 1784 - Egreskáta 1854 ) asztalnokmester, hétszemélynök, koronaőr, főtárnokmester, Nógrád m. főispánja.
Édesanyja: Gfn Matild Sándor de Szlavicza ( Bécs 1798 - Buda 1843)
A házasság Bécsben történt 1798. március 21-én. A családban hét gyermek született, elsőnek Géza (Buda 1817- Egreskáta 1837)
A lovas baleset következtében elhunyt gróf Keglevich Gézát a családi kriptába helyezték örök nyugalomra, a márvány tábláján ez olvasható:
„Buzini gróf Keglevich Geyza szülőinek büszkesége, barátainak öröme, a hazának reménysége. Született Budán 1817. Szent András hava 26. Megholt Egreskátán 1837 Mindszent hava 28-án.”
A tragédia helyén még ma is megvan az emlékkereszt, a 31-es út mellett Egreskátán, már nem eredeti állapotban, sajnos galád kezek ellopták az öntöttvas kerítést. Az emlékkeresztet a Vállalkozók Klubja 2007-ben újította fel, Marton László vezetésével, mivel az eredeti kerítés már nem volt meg, így más módszerrel kerítették körbe. (Felújítás után, még a láncot is ellopták.)
A gróf Keglevich Géza eredeti festett arcképét - nem kis anyagi áldozattal - Kucza Péter helytörténész megvásárolta és hazahozta.
50000 látogató
Elsőáldozók 1949-ben
A kép visszarepít a múltba, úgy hetvenhárom évvel.
Gyermekként látjuk azokat, akik már a nyolcvan felé haladnak.
Lehet, hogy még vannak akik köztünk élnek és vannak olyanok, akik átlépték az élet mezsgyéjét.
Megkaptam hiánytalanul a névsort!
A tanítónő: Sződy Péterné
Lányok balról: Pomázi Mária, Sződy Mária ő még nem áldozó, Bódi Ilona, Bene Erzsébet, Czakó Julianna, Urbán Erzsébet
Fiúk balról: Sződy Péter ő még nem áldozó, Lengyel János, Katona Antal, Kocsi István, Apró Károly, Kelemen Károly
Talicskás mennyegző Nagykátán
1924. november 5.-e, szerda.
A násznép ma korán kelt, volt még teendő, kinek ez, kinek amaz. Az árnyak most sem hasalnak a földön, borongós az idő. A sár hamar felkapaszkodott a cipellőkre, a csizmákra. Előző napokban őszi eső verte a rögöt.
Ezen ronda időjárás senkit nem zavart, hiszen esküvő, lakodalom lesz. A mosoly hamar szétszaladt a vendégseregen még a kíváncsiakon is.
A menet el is indult a templom felé. A templomban a vőlegény és az ara külön-külön kellő méltósággal bevonult a szép, lélekig hatoló orgonaszó kíséretében.
Tamásy Pál plébános eskette őket, hogy csak az ásó, kapa és a nagyharang lehet a válás oka. Fejős Menyhért és neje Kasza Mária, már úgy lépegettek kifelé, mint egy házaspár. Többen meghatottan törölgették szemeiket.
A fotográfia már otthon készült. A menyasszony és a vőlegény nevén kívül, csak a bal szélen álló koszorúslány neve jött elő, ő Kocsi Mária.
Hogy minek az a tragacs? Nem tudtam kideríteni. Talán beteg volt aki kényelmesen elhevert rajta? Vagy már belülről megázott? Aki üveget fog, az mind a tragacson üldögél, még a vőfély is, a sáros csizmájában.
Az örömapa az ifjú pár mögül leselkedik, az örömanya a fal mellől kandikál.
( A kép és az esemény két év múlva 100 éves lesz.)
Keglevichek nyomában XVI. - Keglevichek nyomait keresve.
1880. november 27-én pénteken, úgy hajnal hasadás környékén, egy picike ember torkából feltört az élet jelzője. Gyorsan szaladt a hír: - Megszületett, fiú!
Óriási öröm döngette a falakat, mindenkit a boldogság ölelgetett.
Pár nap múlva be is jegyezték a hivatal nagykönyvébe, megszületett: Gróf Keglevich István, Egreskátán 1880. XI. 27-én.
Teltek múltak az évek, oly annyira, hogy Gróf Keglevich István megtalálta élete párját és 1907. VII. 10-én Vedrődön kimondták menyasszonyával, Gfn. Zichy Klárával egyetemben, a boldogító igent. (Vedrőd települést ne keressék szép hazánk térképén, mert Felvidékre került.)
A "Keglevichek nyomában XII". részében írtam, hogy telefonhívást kaptam Floridából, Keglevich Miklóstól. Keglevich Miklósnak nagyapja volt a fentebb írt Gróf Keglevich István.
Az elmúlt héten, az unoka, Keglevich Miklós hazalátogatott feleségével Máriával és a 14 éves unokával Miklóssal. Ő volt az első Keglevich – a II. vh. óta – aki visszatért ősei földjére.
Bejártuk Nagykátán és Tápiószelén azon helyeket, ahol a Keglevichek nyomait megtaláljuk.
A Keglevich család 283 évig élt Nagykátán.
A cukrászdánk
Én csak "nagy fiúként" ismertem meg a községünk régi cukrászdáját.
Lehet, hogy előbb is betértem ide, ha legalább 50 fillér csörgött a zsebemben. Mert a fényes alumínium filléreket egy gombóc fagylaltért lehetett becserélni. Ha gazdagabb voltam és volt egy forintom, akkor vasárnap délelőtt a moziba 10 órakor kezdődő Matinéra csücsültem be 50 fillérért és haza felé a maradt fillérekért fagylalt is volt a kezemben. Pompás vasárnapom volt!
Amikor már felcseperedtem, barátaimmal szombat este tanyáztunk a cukrászdában. Tripliszek-et iszogattunk, módjával. Barátomnak, Kulik Sándornak – nyugodjék békében – volt egy 811 TERTA magnója (18 kg). Azt becipeltük és szólt a remek zene. (Egy barátunk szalagra vette a Szabad Európa hullámhosszáról, az Ötórai tea műsorról.) Ha nem volt tiszta a hang – mert hogy zavarták rendesen – nem érdekelt bennünket, mert hallottuk a Beatles-t, Billie Holiday-t, Paul Anka-t s a rock'n'roll királyát Elvis Presley-t stb. A magyar rádióban ezeket nem hallhattuk. Nem voltak még "szalonképesek".
A cukrászda üzleti részének szép dongaboltozata volt. A vendégtérben is az lehetett, de arra már nem emlékszem. A Deákék üzemeltették, majd később az ÁFÉSZ vette át. Az épületben a cukrászda elődje egy kovácsműhely volt.
Ez a képet képeslapként adták ki az 1960-as évek elején.
A felszolgáló kisasszonyt is bemutatom, fehér köténykében: Gulyás Ibolya és mellette a párja, Lengyel László. (1961)
Az épület már nincs meg. Helyébe építettek egy három emeletes lakóépületet, amire rá sem lehet fogni, hogy szép. Földszinten a Rossmann és egy műszaki bolt.
Vidám csapat
Egy 75 éves fényképet fogok a kezemben. A képet hiába vallattam, sajnálatomra nem tudtam kideríteni majdnem semmit. Valamilyen szereplés lehetett, mert a "Rendező-betanító" név megnevezett. Lehet, hogy a szüreti bálon szerepeltek? Szép magyar ruhában vannak a lányok-fiúk. A jókedv kiült a fiatal arcokon.
A kép hátuljára ceruzával ráírva: Független Ifjúság 1947. A fotográfia a Bazár-sor előtt készült, Kálló János kereskedése előtt.
Szerencsére volt egy idős hölgy, aki évekkel ezelőtt leírta nekem a névsort. Úgy írom le a neveket ahogyan nekem is leírták.
Jobbról - balra: Jakus Teca, Kaszás Erzsébet, Ledacs Erzsébet, Szalkai Manci, ......Erzsébet, Czakó Erzsébet, Marton Ics, Vonnák Margit, P. Marton Anna, Cs. Bálint Ica, Szabó Erzsébet, Kóber Laci, Marton József, Koncz András, Szécsényi Laci, Szécsényi Zoli és felesége, Szabó Jani, Sz. Palkó István, Kocsi Gáspár, Sz. Palkó Pál, Palóc Laci
Kis táncosok: Kovács Balázs, Dombovári Klára, Szekeres Erika
A baba. Marton István.
Rendező-betanító: Molnár Béla
Kocsmai pillanat
De az igazi alkalom szombat este és a vasárnap volt. Akkor felszaladt a kocsma forgalma, a kocsmáros unalomból olyankor nem törölgette a poharakat.
A kocsma 1911 óta működött, a Kossuth Lajos utca 12 sz. alatt, nagy udvarral és kugli pályával.( Az utóbbi időben fűszerüzletként működött.)
A képek, amelyeket bemutatok a Gyüre Dániel kocsmájának udvarán készültek. Teljesen bizonyos, hogy vasárnap volt ott a fotográfus, aki megörökítette a pillanatot. Ha jó volt az időjárás, szívesebben kiültek a vendégek az udvari asztalokhoz.
Borozgat a kis társaság, fehér ing, az öltöny, csizmával dukál ilyenkor. Az is lehet, hogy a templomból jöttek már ide. A kalap azon korban fontos jelképe volt a férfiaknak. Kalap nélkül nem volt ember az ember.
A képek az 1920-as években készülhettek.