Miután az ünnepségen – 1951. április 4-én, egy szerdai napon – hálát adtak a Vörös Hadseregnek, a koszorúkat szépen elhelyezték a "felszabadulásunk" emlékműve elé és szétszéledt a tömeg. Az emlékmű magára maradt a díszőrséggel.
(Az senkit sem zavart, hogy a német egységek csak április 13-án hagyták el Magyarországot Pinkamindszentnél. Az április 4-e tervezett időpont volt. Nem mertek Sztálinnak ellentmondani, dátumot módosítani.)
Az 1950-es évben törvényerejű rendeletben nemzeti ünneppé nyilvánították április 4-ét. Az emlékművet nálunk is ekkor avatták fel. A kor egyik neves szobrászát Tokody Gyulát kérték fel, a mű elkészítésére. A műkő munkálatokat Zemniczky József sírköves készítette el a tervek alapján. A műhelyt valahol a Bazár-sor valamelyik helyiségében jelölték ki.
Ivánka – merthogy a nagykátai lakosság így nevezte el a katona szobrát – 1956. október 26-áig állt a talapzaton, mert ezen a napon ledöntötték. 1957-ben felújították az emlékművet, mely 1990-ig létezett, akkor az önkormányzat lebontatta. Így a hálaadások megszüntek. Ivánka eltűnt.
Forrás: Kucza Péter: Nagykáta anno III.
Kép: Nagykátai emlékek (Facebook)