Ezen a helyen régi nagykátai fotográfiákat, anekdotákat és saját helytörténeti írásaimat találhatja az idelátogató. A fotók pillanatait, valakinek a kezében lévő, akkor még igen ritka, fekete csoda masina rögzítette. A fényes papírlemezek valahol egy fiók rejtekén, féltve őrzött dobozban élték át az évtizedek távozásait. Saját arcát senki ne keresse a képeken, mert azok csak a nagyapa, dédapa koráról mesélnek.
Múltidéző képek még lehetnek másnál is, családi albumban, politúrozott ládikában. Ha ott maradnak elvésznek a helytörténet számára. Ha kölcsönkapom, szívesen közlöm.

Nagykátai harangjaink

Abban a régi világban, amikor az utcán kalapot emeltek, vagy a süveget vették le a fejükről ha ismerőssel találkoztak s mindezt egymás iránti tiszteletből, nos abban a világban a templom tornya volt a legmagasabb a lakóhelyeken. Szinte karcolta az ég kékjét. A pusztázó pásztorok és egyéb hasznos kinti munkát végzők, a távolból kiemelkedő tornyot, a falu nyelének titulálták.

A magasba nyújtózó torony amellett, hogy szép formássá tette a templomot, szolgálta a város-falu lakóit. Ugyanis a templom tornyában harangok is laknak. Ha valamilyen okból megszólalnak, zeng-bong a rezgő levegő, végigsöpör az utcákon, a szél is tova röpíti hangjukat. Kint a határban dolgozó kapások is felkapták a fejüket - Húzzák a levesnótát ! - mondták, ha delet harangoztak.

Merthogy a harangok jeleket adnak.  A harangok több alkalommal megszólalnak, van, hogy csak egyedül, máskor együtt zengenek, vagy csak a legkisebb hallatja hangját. A működésük módjába nem merülök bele, hiszen az eléggé terjedelmes lenne. Ajánlok egy blogot, mely kimerítően ír a harangokról: https://magyarharangok.hu/szokasok.html

A nagykátai római katolikus templom tornyában négy harang lakik. Szétterülő hangjukat mindenki hallhatja, de látni, arra csak nagyon keveseknek volt - van lehetőségük.

Most bemutatom a toronyban lakó harangokat.

A legrégebbi harang felirata:

SZENT GYÖRGY VÉDNÖKSÉGE ALATT

ISTEN IMÁDÁSÁRA HÍVOM AZ ÉLŐKET ÉS SIRATOM AZ ELHUNYTAKAT

A NAGYKÁTAI HÍVEK KEGYES ADOMÁNYÁNAK HOZZÁJÁRULÁSÁVAL

ÖNTETETT 1897 ÉVBEN

A WALZER GYÁR UTÁN ÚJRA ÖNTÖTTE

HŐNIG FRIGYES 1913-IK ÉVBEN

Az első harang képei:





A második harang felirata:

AZ ÁRPÁDHÁZI SZENT ERZSÉBET

KÖNYÖRÖGJ A NAGYKÁTAI HÍVEKÉRT

ÖNTÖTTE SLEZÁK LÁSZLÓ HARANGÖNTŐ

MAGYARORSZÁG ARANYKOSZORÚS MESTERE BUDAPEST

ÖNTETTÉK A NAGYKÁTAI HÍVEK AZ ÚR 1929. ÉVÉBE

A második harang képei:






A harmadik harang felirata:

ISTEN DICSŐSÉGÉRE 

ÉS A VATIKÁNI ZSINAT EMLÉKÉRE ÖNTETTÉK  A NAGYKÁTAI HÍVEK

DUCSÁK ISTVÁN HARANGÖNTŐ ÁLTAL

ŐRSZENTMIKLÓSON 1965 ÉVBEN

A harmadik harang képei:





A negyedik harang: 

Ez egy – a többiekhez hasonlítva – kicsi harang. Ez a lélekharang, a halandó lelkének távozását jelzi.


Bár nem nagykátai de bemutatom ezt az óriási harangot, a legnagyobb a világon.. Magassága 3,36 méter. Legnagyobb átmérője 3,21 méter

Súlya 226,39 mázsa. A harang nyelve 6 mázsás. 1924-ben öntötték, az I. világháború hadi anyagából.

Rovereto (Olaszország) fölött egy dombon, minden este százat kongat a harang, békére inti az embereket. A harangon XII Pius mondása: 

„ A béke által semmi nem veszik el, a háború által minden elveszhet.” 

Az emberek nem tanulnak, 1939-ben kitört a II. világháború.

Video a harangról: 


A nagykátai harangok fényképeit Novák Sándor készítette.