Ezen a helyen régi nagykátai fotográfiákat, anekdotákat és saját helytörténeti írásaimat találhatja az idelátogató. A fotók pillanatait, valakinek a kezében lévő, akkor még igen ritka, fekete csoda masina rögzítette. A fényes papírlemezek valahol egy fiók rejtekén, féltve őrzött dobozban élték át az évtizedek távozásait. Saját arcát senki ne keresse a képeken, mert azok csak a nagyapa, dédapa koráról mesélnek.
Múltidéző képek még lehetnek másnál is, családi albumban, politúrozott ládikában. Ha ott maradnak elvésznek a helytörténet számára. Ha kölcsönkapom, szívesen közlöm.

Lányok az iskolában…

A lányok II. osztályának fényképe, talán úgy a tanév vége felé készülhetett. Az év rá van írva,1953. Ha utána számolunk akkor 1944 - 45-ben születtek a lánykák. Most úgy 79-80 évesek lehetnek.

Sok mosoly az arcokról áramlik felénk. Öröm rájuk tekinteni.

A névsor megvan a kép hátulján, kettő név nélkül. A tanító néni: Puskás Ottóné (Teti néni.)

A névsor: 

Molnár Teréz, Kuncs Mária, Ézsiás Ilona, Tóth Ágnes, Bőti Mária, Krausz Veronika, Parócza Erzsébet, Bagi Katinka, Házkötő Magdolna, Jasó Mária, Vágány Margit, Lázár Boró, Molnár Juló, Kocsi Teréz, Horváth Margit, Fábián Erzsébet, Kiss Erzsébet, ?  , Fejős Margit,  ? , Borsik Anna, Szabó Vera, Tóth Mária, Pikó Gabriella, Czakó Gabriella, Pallaga Anna, Nagy Klára, Farsang Teréz, Fegyverneki Margit, Kósa Ilona.

A kép az Epresi iskola udvarában készült.


A két rendkívüli ember

Dezseőffy Emilt (1850-1922) választották főszolgabírónak, a kecskeméti felső járásba, amibe beletartozott nagykátai járás is. A szolgálata 1875. november 7-én kezdődött. Olyan népszerű volt, hogy negyven év után (1915) vonult csak vissza a szolgálatról. Önszántából, nem leváltás miatt.

Községünkben nagy volt a népszerűsége, mindenki kalapot emelt neki. A legenda azt írja, hogy éjjel-nappal tárva-nyitva volt az ajtaja. Soha senkit el nem küldött, mindent elintézett, az igazság útján. Jó szív is dobogott a mellében, a szegény sorsúakat támogatta. Többek között alapítványt is hozott létre, hogy a iskolás gyerekeknek ruhájuk-cipőjük ennivalójuk legyen. Igyekezett, hogy iskolák épüljenek a községünkben és a járásban is. És még nagyon sok mindenben benne volt a neve, a kedves feleségével is Dezseőffy Emilné Pilisy Máriával (1855-1913) remek párok lettek. Együtt mentek az igazság és a jószívűséggel az életúton.

A Dezseőffy-kúriát – a család lakóhelyét – korábban képpel mutattam be ITT.

A Dezseőffy házaspár

Dezseőffy Emilné, Margit, Katicza és Ilonka lányuk